Choroby zakaźne,  Zdrowie

Choroba kłusowa (trzęsawka, scrapie)


Przyczyny
Chorobę wywołuje prion. Jest to zakaźna choroba owiec i rzadziej kóz. W stadzie zapada na nią do 20% zwierząt. Choroba kończy się śmiercią.

Choroba nie była notowana w Polsce u kóz. Jest notowana w Polsce u owiec.

Objawy kliniczne
Choroba kłusowa jest chorobą przewlekłą (trwa od 2 do 12 miesięcy, najczęściej około pół roku), o długim okresie inkubacji (od 3 miesięcy do 3-4 lat). Pierwszymi objawami są występujące sporadycznie i powtarzające się zmiany w zachowaniu (nagłe pokładanie się, atakowanie psów i przeszkód). Zwierzęta mimo zachowanego apetytu tracą kondycję. U kóz rzadko występuje świąd (charakterystyczny w przebiegu choroby u owiec). Zwierzęta poruszają się w charakterystyczny sposób. Chód staje się podobny do galopu, ogon jest podniesiony do góry. Chore zwierzęta tracą równowagę i upadają.  Obserwuje się przemijające  napady konwulsji, podniecenie, drżenia mięśniowe, zaburzenia w połykaniu, wymioty. Głos zmienia się, staje się drżący.       

Zmiany anatomopatologiczne
Brak jest zmian anatomopatologicznych umożliwiających diagnozowanie choroby. Histopatologicznie obserwuje się zmiany w substancji szarej mózgu polegające na degeneracji i wakuolizacji neuronów.

Pomocnicze badania laboratoryjne
Diagnoza może być postawiona na podstawie charakterystycznego przebiegu i obrazu choroby oraz zmian histopatologicznych.

Leczenie
Leczenia brak. Zwierzęta należy wybijać.

Zapobieganie
Kupować nowe zwierzęta jedynie ze stad wolnych od choroby kłusowej.