Choroby zakaźne,  Zdrowie

Ospa kóz (goatpox)

Przyczyny
Ospa kóz jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wywoływaną przez wirus ospy kóz (rodzina Poxviridae). W przypadku pojawienia się ospy w stadzie objawy chorobowe pojawiają się nawet u 90% zwierząt, a śmiertelność waha się od kilku do kilkudziesięciu procent.

Polska jest wolna od ospy kóz.
 
Objawy kliniczne
Choroba rozpoczyna się posmutnieniem zwierząt, wysoką temperaturą, wypływami z oczu i nosa. Następnie pojawiają się charakterystyczne zmiany ospowe na skórze widoczne najwyraźniej w miejscach nieowłosionych (najczęściej pod ogonem) oraz błonie śluzowej układu oddechowego i pokarmowego. Początkowo są to ograniczone zaczerwienienia, które następnie przeobrażają się w grudki, a te z kolei w wypełnione płynem pęcherzyki. Po pęknięciu pęcherzyków wydostaje się z nich mętna ropa, a na ich miejscu powstają wrzody. Z czasem wrzody zostają pokryte przez strupy. Po odpadnięciu strupów pozostają blizny. Opisane objawy obserwuje się najczęściej u młodych zwierząt. Dorosłe kozy przechorowują ospę łagodnie. 

Zmiany anatomopatologiczne
Opisane, charakterystyczne zmiany ospowe znajduje się na skórze oraz błonie śluzowej jamy gębowej, gardła, krtani i tchawicy. Czasami obserwuje się zmiany zapalne w płucach. Rzadziej proces obejmuje trawieniec i towarzyszy mu krwotoczne zapalenie jelit.

Pomocnicze badania laboratoryjne
Objawy kliniczne są charakterystyczne, a diagnoza może być potwierdzona badaniami serologicznymi (immunodyfuzja w żelu agarozowym) i badaniem przy pomocy mikroskopu elektronowego.

Leczenie
Leczenia nie stosuje się.  Zapobieganie
Stosowanie się do obowiązujących przepisów sanitarno-weterynaryjnych, przestrzeganie kwarantanny przy wprowadzaniu nowych zwierząt do stada. Zwierzęta importowane muszą pochodzić z krajów wolnych od ospy kóz.