Choroby zakaźne,  Zdrowie

Zakaźne zapalenie płuc i opłucnej kóz (contagious caprine pleuropneumonia)

Przyczyny
Chorobę wywołuje Mycoplasma mycoides subspecies capripneumoniae.

Choroba nie była notowana w Polsce.

Objawy kliniczne
Choroba manifestuje się gorączką i szeregiem objawów ze strony układu oddechowego. Zwierzęta kaszlą, pojawia się duszność. Może pojawiać się obfite ślinienie się i wypływy z nosa. Zwierzęta chętnie i długo leżą. W końcowym etapie choroby zwierzęta dyszą, język jest wysunięty poza jamę ustną. Może występować zapalenie wymienia i stawów. Śmierć następuje po 2 – 10 dniach.

Zmiany anatomopatologiczne
Zmiany umiejscawiają się w jamie płucnej. Opłucna jest gruba i pokryta wysiękiem włóknikowym. Może dochodzić do jej zrostów. W jamie płucnej zbiera się duża ilość płynu. Proces chorobowy może być ograniczony do jednego płuca. Ma on charakter włóknikowego zapalenia, a płuca przyjmują marmurkowaty wygląd. Płuca na przekroju zalewają się płynem.

Pomocnicze badania laboratoryjne
Objawy kliniczne i anatomopatologiczne pozwalają na postawienie diagnozy. Potwierdzeniem może być badanie mikrobiologiczne (izolacja zarazka), immunofluorescencja, test aglutynacji lateksowej.

Leczenie
Leczenie jest efektywne i opiera się na stosowaniu.

Zapobieganie
Zapobieganie polega na niedopuszczeniu do zawleczenia choroby do stada. Istnieje możliwość stosowania szczepień profilaktycznych.